Hebei Provincial Committee, political and Law Committee Secretary Dong Xiansheng resigned as vice go-diying

Hebei provincial Party committee, committee secretary Dong Xiansheng resigned as deputy governor positions – Beijing China Economic Net Shijiazhuang September 23rd report (Peng Bo) according to the Hebei daily news, the afternoon of September 22nd, the twelve session of the Standing Committee of the twenty-third meeting of the closing. The meeting adopted the decision to accept the resignation of Dong Xiansheng, deputy governor of the provincial people’s government. According to China Economic Net, local party and government leaders library information, Dong Xiansheng, born in September 2013, he served as director of the Hebei Provincial Public Security Bureau, since December 2014, vice governor of Hebei Province, the Provincial Public Security Bureau director. In June this year, Dong Xiansheng replaced Zhang Yue as secretary of discipline checked by the provincial Party committee office. Dong Xiansheng resume Dong Xiansheng, male, Han nationality, Jiangxi Yifeng people, born in February 1962, in February 1984 to join the party in July 1984 to work in the Central Party school graduate, Bachelor of economics. I graduated from Jiangxi College of Finance and economics undergraduate, former vice mayor of Yifeng Tongan County township government, deputy secretary of the county Party committee, Secretary of the Communist Youth League of Yichun; May 1988 served as Deputy Secretary of October 1992; Vice Mayor Gao An municipal government; in January 1995 he served as Deputy Secretary of municipal Party committee, mayor of high security; in June 1996 the high security secretary of municipal Party committee; Yichun prefectural committee, December 1996 high security secretary (from September 1997 to July 1998 the Central Party school youth class); in August 2000, the Yichun Municipal Committee, Secretary of politics and Law Committee, Party Secretary of high security; in January 2001 the Yichun Municipal Committee, Secretary of politics and Law Committee; in February 2003 he served as Deputy Secretary of the CPC Yingtan Municipal Committee, Secretary of politics and Law Committee; in November 2006 he served as Deputy Secretary of the CPC Yingtan Municipal Committee, vice mayor (presided over the city the work of the government in December 2006 in Yingtan city); Deputy secretary, mayor; in March 2008 he served as Deputy Secretary of the CPC Shangrao Municipal Committee, acting mayor; in May 2008 he served as Deputy Secretary of Shangrao Municipal Committee, mayor; in August 2011 he served as party secretary of Shangrao; in July 2013 the Hebei provincial government party members, provincial Party committee members, the Provincial Public Security Bureau deputy secretary of the party; Party members in September 2013 as assistant governor of Hebei Province, the provincial government, the provincial Party committee committee members, the Provincial Public Security Bureau deputy party secretary, director. December 2014 vice governor of Hebei Province, the provincial government party members, deputy secretary of the provincial public security bureau Party committee, director. March 2015 vice governor of Hebei Province, Party members of the provincial government, the provincial public security bureau party secretary, director. June 2016 Hebei Provincial Committee, Secretary of politics and Law Committee, deputy governor, Party members of the provincial government, the provincial public security bureau party secretary, director.相关的主题文章: